درباره

درباره بیمه مهندسی

بيمه‌هاي مهندسي از انواع بيمه‌هاي اشياء (غرامتي) است كه هدف آن ارائه تامين جامع و كافي براي موارد بيمه شده مي‌باشد. در بيمه‌هاي مهندسي خسارت‌هاي فيزيكي ناگهاني و غير قابل پيش‌بيني ناشی از حادثه جبران مي‌شود. در برخي از انواع بيمه‌هاي مهندسي (تمام خطر) دامنه پوشش به جبران خسارت تكنيكي و طبيعي نيز گسترش مي‌يابد. (از انواع بسيار متداول بيمه‌هاي مهندسي مي‌توان به بيمه‌تمام خطر پيمانكاران (C.A.R ) ، بيمه تمام خطر نصب (E.A.R ) ، بيمه ماشين‌الات و تجهيزات پيمانكاران (C.P.M ) ، شكست ماشين آلات (M.B ) ، بيمه تجهيزات الكترونيكي (E.E ) و بيمه ريسك‌هاي تكميل شده ساختماني (C.E.C.R ) اشاره نمود.

انواع بیمه مهندسی

 

1ـ بيمه تمام خطر پيمانكاران (Contractor’ S All Risks )
به موجب اين بيمه‌نامه طرح‌هاي عمراني و ساختماني مانند پروژه‌هاي احداث واحدهاي مسكوني، تجاري ـ راه‌آهن، فرودگاه، جاده، پل، سد، ساختمان كارخانه‌ها و نيروگاه‌ها، شبكه‌هاي فاضلاب و غيره تحت پوشش قرار مي‌گيرند. مدت بيمه از زمان تخليه مصالح در محل اجراي پروژه شروع و تا اتمام آن و تحويل كار به كارفرما ادامه دارد. علاوه بر آن يك دوره نگهداري نيز مطابق پيمان مي‌تواند تحت پوشش قرار گيرد .همچنین پوشش بیمه ایی مسئولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث (TPL ) در بخش دو این بیمه نامه پیش بینی شده است.
تحت اين بيمه‌نامه ساختمان‌هاي موقت، تجهيزات و ماشين آلات ساختماني، مجاور و مسئوليت در قبال اشخاص ثالث نيز مي‌تواند تحت پوشش بيمه‌اي قرار گيرد .

2ـ بيمه تمام خطر نصب (Erection All Risks)
به موجب اين بيمه‌نامه عمليات نصب ماشين‌الات و تجهيزات واحدهاي صنعتي، توليدي و خدماتي از قبيل توربين‌ها، ژنراتورها، ديگ‌هاي بخار، كمپرسورها، موتورهاي دورن سوز، ترانسفورماتورها، مبدل‌ها، ماشين ابزار، همچنين دستگاه‌هاي چاپ و ماشين آلات كاغذ‌سازي و نساجي، خطوط هوايي انتقال نيرو، خطوط لوله، مخازن و پل‌هاي فلزي تحت پوشش قرار مي‌گيرد. پوشش بيمه‌اي از زمان تخليه تجهيزات و ماشين‌الات در محل اجراي طرح شروع و در كليه مراحل نصب، آزمايش و راه‌اندازي و نگهداري ادامه دارد. پوشش مسئوليت مدني در قبال اشخاص ثالث ( TPL ) نيز در بخش دو اين بيمه‌نامه پيش‌بيني شده است .

3ـ بيمه ماشين آلات و تجهيزات پيمانكاري (Contractor’ S Plant &Machinery)
اين نوع بيمه‌نامه ماشين‌آلاتي را كه فاقد شماره انتظامي هستند و معمولاً براي كار در پروژه‌ها از آنها استفاده مي‌شود، تحت پوشش قرار مي‌دهد. براي مثال مي‌توان از ماشين آلات ساختماني ـ راهسازي مانند لودر، بولدوزر، گريدر، بيل مكانيكي، غلطك، تاور كرين و جرثقيل نام برد. اين نوع بيمه از انواع بيمه‌هاي تمام خطر مي‌باشد كه به جز چند استثناء كه در شرايط عمومي بيمه‌نامه قيد گرديده تقريباً هر نوع خسارت ناگهاني را جبران مي‌نمايد .

4ـ بيمه شكست ماشين آلات (Machinery Breakdown)
در قالب اين بيمه‌نامه كارخانه‌ها و موسسات مي‌توانند ماشين‌آلات، تاسيسات و تجهيزات مكانيكي و دستگاههاي خود را در مقابل هر گونه زيان و خسارت فيزيكي ناگهاني و غير قابل پيش‌بيني وارده به مورد بيمه و همچنين خسارات ناشي از مواد يا قطعات معيوب، انجام غير صحيح كار، عدم مهارت، بي‌دقتي، كمبود آب در ديگ‌هاي بخار، انفجار فيزيكي، از هم جدا شدن اجزاء در اثر نيروي گريز از مركز، اتصال كوتاه طوفان و … بيمه نمايند .

5ـ بيمه تجهيزات الكترونيكي (Electronic Equipment)
بیمه تجهیزات الکترونیکی یک نوع پوشش ویژه برای دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی از جمله لوازم پزشکی و آزمایشگاهی، کامپیوتر و سیستم‌های داده پردازش، تجهیزات ارتباط از راه دور انواع ماشین‌های اداری و … می‌باشد این بیمه‌نامه خسارات وارده به انواع تجهیزات الکتریکی را بجز عللی که صراحتاً در شرایط عمومی بیمه‌نامه استثناء شده است را جبران می‌نماید .
خطرات ناشی از تصادم، نوسانات برق، سقوط، جابجایی، آتش‌سوزی، زلزله، طوفان، سیل و … تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار دارد .

6ـ بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی (Engineering completed Risks)
صاحبان و متصدیان سازه‌های مهندسی اغلب خواهان پوشش جامع برای جبران خسارت‌های وارده پس از تکمیل سازه و شروع بهره‌برداری از آن هستند. لذا ارائه بیمه‌‌نامه‌هایی مانند بیمه مهندسی سازه‌های تکمیل شده می‌تواند نیاز این گروه از بیمه‌گذاران را برطرف سازد .

7ـ بیمه فساد کالا
هدف از این نوع بیمه جبران خسارت کالاهای فاسد شدنی است که در سردخانه‌ها انبار می‌شوند. در این بیمه‌نامه خسارت وارده به کالاهای بیمه شده موجود در سردخانه بر اثر خسارت وارده به کالاهای بیمه شده موجود در سردخانه بر اثر خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه از جمله شکست و از کار افتادن دستگاههای سردکننده که منجر به افزایش یا کاهش درجه حرارت سردخانه یا خالی شدن ناگهانی مایع خنک کننده و یا عمل نکردن برق اضطراری سردخانه و در نتیجه تغییر درجه حرارت در محیط سردخانه گردد را تحت پوشش قرار می‌دهد .

8ـ بیمه اعتباری :
بر اساس این بیمه‌نامه مؤسساتی که کالا و محصولات خود را بصورت اقساطی به فروش می‌رسانند و همچنین بانکها و مؤسساتی که دارای مجوز بانک مرکزی هستند و تسهیلات مالی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند در برابر خطر عدم وصول مطالبات تحت پوشش قرار می‌گیرند .

 

انواع بیمه های خاص

 

1- بیمه انرژی ( Energy Insurance )

فرآیندها و عملیات مرتبط با صنعت نفت و گاز در برگیرنده عملیات بالادستی یا فرادستی (Upstream) که شامل عملیات اکتشاف، حفاری، نصب سکوهای حفاری، تولید، لوله گذاری و انتقال نفت و گاز به پایانه های پالایش یا صدور و یا عملیات پائین دستی یا فرودستی (Downstream) که شامل فرایندهای پالایش، تولید، انتقال، حمل و … بوده و شرکت بیمه دانا با داشتن سابقه درخشان در این زمینه، تمامی این فرایندها را به صورت گروهی و یا هر فرآیند را به صورت انفرادی بر اساس متون و شرایط استاندارد بین المللی و مطابق با نیازهای بیمه گذار و با مناسب ترین حق بیمه و شرایط پوشش داده و سلامت آنها را تضمین می نماید.

 پروژه های فراساحلی:

صنعت انرژی فراساحلی، نقش بسیار مهمی در عرضه نفت و گاز در عرصه جهانی دارد. با عنایت به نیاز جهانی روزافزون به محصولاتی هیدروکربوری و نیز توسعه و پیشرفت چشم گیر تکنولوژی در این صنعت، نیاز به حضور صنعت بیمه و ارائه پوشش های بیمه ای مناسب بیش از پیش احساس می گردد.
از پوشش های بیمه انرژی فراساحلی می توان به نمونه های زیر اشاره نمود:

–        پوشش عملیات اکتشاف حفاری و بهره برداری فراساحلی

–        پوشش ساخت، بارگیری، حمل و نصب سازه های دریایی

–        پوشش لوله گذاری و کابل گذاری در بستر دریا

–        پوشش لوله ها، سکوها، شناورهای حفاری و تجهیزات مرتبط در حال بهره برداری

 شرکت بیمه دانا به عنوان یکی از پیشگامان بیمه های انرژی، توانسته است نقش بسزایی در ارائه پوشش پوشش‌های مناسب به شرکت‌ها و پیمانکاران نفتی داشته باشد.

 پروژه های ساحلی:

بخش ساحلی انرژی، نقشی اساسی در اقتصاد جهانی و اقتصاد هر کشور دارد. در چندین دهه گذشته صنعت انرژی ساحلی توانسته با چالش های پیچیده ای همچون مسائل فنی و تکنولوژیکی، مسائل زیست محیطی، و مسائل ژئوپلیتیکی خود را تطبیق داده و توسعه یابد. صنعت بیمه نیز به نوبه خود و به عنوان حامی اصلی صنایع ساحلی انرژی توانسته است با طراحی و ارائه پوشش های نو، نیازهای بیمه ای جدید بخش ساحلی انرژی را برآورده نماید.

برخی از پوشش های بیمه ای ساحلی عبارتند از:

–        پوشش دکل های حفاری

–        پوشش لوله گذاری و کابل گذاری

–        پوشش پالایشگاه ها و تاسیسات فرآوری نفت و گاز

–        پوشش تجهیزات بهره برداری و انتقال نفت و گاز

2- بیمه فساد کالا در سردخانه(Deterioration of Stock Insurance)

هدف از این بیمه نامه پاسخگویی به نیاز اشخاصی است که کالاهای خود را در سردخانه ها انبار نموده و در قبال فساد کالاهایشان در اثر شکست ماشین آلات سردکننده ، خواستار پوشش می باشند .

این بیمه خسارت های وارده به کلیه کالاهای قابل نگهداری در سردخانه ها از قبیل مواد پروتئینی ، میوه جات و سبزیجات ، فرآورده های لبنی و نیز مواد شیمیایی و دارویی را تحت پوشش قرار می دهد.

3- بيمه عيوب پنهان و اساسي ساختمان ( Latent defects of Buildings insurance )

در حال حاضر قسمت عمده ای از دارائی های بخش دولتی و خصوصی در پروژه های ساختمانی سرمایه گذاری می گردد . روند رو به رشد ساخت و ساز در سالهای اخیر مستلزم توجه به نوع و سطح کیفیت ساختمان ها و نیز  مقاوم نمودن آنها در مقابل خسارت های فیزیکی ناشی از طراحی نادرست ، ساخت معیوب به کارگیری مواد مصالح معیوب و خطرات تبعی مرتبط می باشد .

 در این زمینه شرکت بیمه دانا با ارائه پوشش بیمه ای ، سازه های یاد شده را از تاریخ صدور گواهی پایان کار کلی ساختمان به مدت ده سال تحت پوشش قرار می دهد .

عیوب پنهان عبارت است از هر گونه نقص در سازه های اصلی ساختمان که در زمان صدور گواهی پایان کار و گواهی تایید بررسی فنی آشکار نشده باشد .

4- بیمه اعتباری  ( Credit Insurance )

براساس این طرح تسهیلات بانک ها و مطالبات شرکت هایی که کالا ، محصولات و خدمات خود را به صورت اقساطی به فروش می رسانند در برابر خطر عدم وصول مطالبات تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد .

کلیه بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری و شرکتهایی که براساس قرارداد فروش تنظیمی ، عملیات فروش های اعتباری انجام می دهند می توانند برای اطمینان از وصول مطالبات و تضمین سرمایه خود از پوشش بیمه ای یاد شده استفاده نمایند .

5- بیمه وجوه در صندوق و وجوه در راه ( Cash in Safe and Cash in Transit Insurance )

در اين بیمه نامه کلیه وجوه شامل پول (اسکناس ها و مسکوکات رایج داخلی،انواع شمش و سکه) انواع چک های بانکی تضمین شده ، انواع اوراق بهادار ( اوراق مشارکت، اوراق قرضه دولتی ، اوراق سهام و گواهی سپرده) تمبر ، سفته ها و برات های تمبر شده و تحریر شده و چک های واگذاری مشتریان در مقابل خطرات سرقت ، آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار ، تصادف و یا تصرف وسیله نقلیه حامل وجوه، تحت پوشش قرار می گیرد . بانکها ، مؤسسات اعتباری ، سازمان بورس اوراق بهادار ، صندوقهای قرض الحسنه ، صندوقهای بازنشستگی و شرکتهای    سرمایه گذاری ، مؤسسات مالی کشور ، با اخذ بیمه نامه پول در صندوق و در راه ، آرامش خاطر را برای مدیران خود فراهم می آورند .

6- بیمه اسب های مسابقه  (Racing Horses Insurance )

در فرهنگ و جامعه ایرانی اسب دارای ارزش و جایگاه ویژه ای می باشد و با توجه به آمار قابل توجه تلفات و نقص عضو اسب ها در حین برگزاری مسابقات(سرعت و پرش، تمرینات، حوادث در محل نگهداری و باشگاه ها) و نیز خطر بیماری ها نقش بیمه در جبران خسارات حائز اهمیت می باشد. پوشش اسب های مسابقه در حالت کلی شامل جبران تلف و نقص عضو ناشی از حادثه و تلف ناشی از بیماری می باشد . همچنین خطرات حین  حمل و نقل و خطرات سخت زایی نیز با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار میگیرند.

7- بیمه درمان حیوانات خانگی : ( Pet Insurance )

این بیمه نامه برای اولین بار در صنعت بیمه کشور در شرکت بیمه دانا طراحی شده و دارای مجوز صدور انحصاری ( به مدت دو سال ) از بیمه مرکزی ج.ا.ا می باشد .

موضوع این بیمه نامه عبارت است از پرداخت هزینه های جراحی و بیمارستانی ناشی از حوادث و بیماری های دامهای کوچک و پرندگان خانگی که طی این بیمه نامه تحت پوشش قرار گرفته اند . داشتن شناسنامه و میکروچیپ برای دامهای کوچک و پرندگان از الزامات اولیه برای خرید این بیمه نامه می باشد.

8- بیمه هواپیما

در یک تعریف کلی کلمه “هواپیما” به مجموعه ای از قطعات و تجهیزات گفته می شود که پس از نصب در کنار یکدیگر امکان انجام عملیات پرواز را مهیا می نماید . هواپیما ها به دو دسته بندی کلی تقسیم می گردند:

  1. سبک وفوق سبک (که اغلب جهت مقاصد تفریحی ، آموزشی ، تبلیغی مورد استفاده قرار می گیرند)
  2. سنگین و فوق سنگین(که اغلب جهت جابجایی بار ومسافر مورد استفاده قرار می گیرند)

کلیه وسایل پرنده از قبیل هلی کوپترها ، هواپیماهای آموزشی،تفریحی،مسافربری و باربری تحت این نوع بیمه نامه پوشش داده می شوند.

9- بیمه کشتی

در بیمه کشتی خسارت های وارده به بدنه شناورها و مسئولیت مالکان آنها در برابر اشخاص ثالث پوشش داده می شود. بیمه بدنه و ماشین‌آلات شناورها بر اساس کلوزهای طراحی شده توسط انستیتو بیمه‌گران لندن ارائه می‌گردد. کلوزهای مذکور کاملاً استاندارد بوده و در تمامی موسسات بیمه‌ای معتبر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند.