بیمه مهندسی و خاص

بیمه مهندسی

بيمه‌هاي مهندسي از انواع بيمه‌هاي اشياء (غرامتي) است كه هدف آن ارائه تامين جامع و كافي براي موارد بيمه شده مي‌باشد. در بيمه‌هاي مهندسي خسارت‌هاي فيزيكي ناگهاني و غير قابل پيش‌بيني ناشی از حادثه جبران مي‌شود. در برخي از انواع بيمه‌هاي مهندسي (تمام خطر) دامنه پوشش به جبران خسارت تكنيكي و طبيعي نيز گسترش مي‌يابد. (از انواع بسيار متداول بيمه‌هاي مهندسي مي‌توان به بيمه‌تمام خطر پيمانكاران (C.A.R ) ، بيمه تمام خطر نصب (E.A.R ) ، بيمه ماشين‌الات و تجهيزات پيمانكاران (C.P.M ) ، شكست ماشين آلات (M.B ) ، بيمه تجهيزات الكترونيكي (E.E ) و بيمه ريسك‌هاي تكميل شده ساختماني (C.E.C.R ) اشاره نمود .

1ـ بيمه تمام خطر پيمانكاران (Contractor' S All Risks )
به موجب اين بيمه‌نامه طرح‌هاي عمراني و ساختماني مانند پروژه‌هاي احداث واحدهاي مسكوني، تجاري ـ راه‌آهن، فرودگاه، جاده، پل، سد، ساختمان كارخانه‌ها و نيروگاه‌ها، شبكه‌هاي فاضلاب و غيره تحت پوشش قرار مي‌گيرند. مدت بيمه از زمان تخليه مصالح در محل اجراي پروژه شروع و تا اتمام آن و تحويل كار به كارفرما ادامه دارد. علاوه بر آن يك دوره نگهداري نيز مطابق پيمان مي‌تواند تحت پوشش قرار گيرد .همچنین پوشش بیمه ایی مسئولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث (TPL ) در بخش دو این بیمه نامه پیش بینی شده است.
تحت اين بيمه‌نامه ساختمان‌هاي موقت، تجهيزات و ماشين آلات ساختماني، مجاور و مسئوليت در قبال اشخاص ثالث نيز مي‌تواند تحت پوشش بيمه‌اي قرار گيرد .

پرسشنامه بیمه نامه تمام خطر پیمانکاران

2ـ بيمه تمام خطر نصب (Erection All Risks)
به موجب اين بيمه‌نامه عمليات نصب ماشين‌الات و تجهيزات واحدهاي صنعتي، توليدي و خدماتي از قبيل توربين‌ها، ژنراتورها، ديگ‌هاي بخار، كمپرسورها، موتورهاي دورن سوز، ترانسفورماتورها، مبدل‌ها، ماشين ابزار، همچنين دستگاه‌هاي چاپ و ماشين آلات كاغذ‌سازي و نساجي، خطوط هوايي انتقال نيرو، خطوط لوله، مخازن و پل‌هاي فلزي تحت پوشش قرار مي‌گيرد. پوشش بيمه‌اي از زمان تخليه تجهيزات و ماشين‌الات در محل اجراي طرح شروع و در كليه مراحل نصب، آزمايش و راه‌اندازي و نگهداري ادامه دارد. پوشش مسئوليت مدني در قبال اشخاص ثالث ( TPL ) نيز در بخش دو اين بيمه‌نامه پيش‌بيني شده است .

پرسشنامه بیمه نامه تمام خطر نصب

3ـ بيمه ماشين آلات و تجهيزات پيمانكاري (Contractor' S Plant &Machinery)
اين نوع بيمه‌نامه ماشين‌آلاتي را كه فاقد شماره انتظامي هستند و معمولاً براي كار در پروژه‌ها از آنها استفاده مي‌شود، تحت پوشش قرار مي‌دهد. براي مثال مي‌توان از ماشين آلات ساختماني ـ راهسازي مانند لودر، بولدوزر، گريدر، بيل مكانيكي، غلطك، تاور كرين و جرثقيل نام برد. اين نوع بيمه از انواع بيمه‌هاي تمام خطر مي‌باشد كه به جز چند استثناء كه در شرايط عمومي بيمه‌نامه قيد گرديده تقريباً هر نوع خسارت ناگهاني را جبران مي‌نمايد .

پرسشنامه بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری

4ـ بيمه شكست ماشين آلات (Machinery Breakdown)
در قالب اين بيمه‌نامه كارخانه‌ها و موسسات مي‌توانند ماشين‌آلات، تاسيسات و تجهيزات مكانيكي و دستگاههاي خود را در مقابل هر گونه زيان و خسارت فيزيكي ناگهاني و غير قابل پيش‌بيني وارده به مورد بيمه و همچنين خسارات ناشي از مواد يا قطعات معيوب، انجام غير صحيح كار، عدم مهارت، بي‌دقتي، كمبود آب در ديگ‌هاي بخار، انفجار فيزيكي، از هم جدا شدن اجزاء در اثر نيروي گريز از مركز، اتصال كوتاه طوفان و ... بيمه نمايند .

پرسشنامه بیمه شکست ماشین آلات

5ـ بيمه تجهيزات الكترونيكي (Electronic Equipment)
بیمه تجهیزات الکترونیکی یک نوع پوشش ویژه برای دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی از جمله لوازم پزشکی و آزمایشگاهی، کامپیوتر و سیستم‌های داده پردازش، تجهیزات ارتباط از راه دور انواع ماشین‌های اداری و ... می‌باشد این بیمه‌نامه خسارات وارده به انواع تجهیزات الکتریکی را بجز عللی که صراحتاً در شرایط عمومی بیمه‌نامه استثناء شده است را جبران می‌نماید .
خطرات ناشی از تصادم، نوسانات برق، سقوط، جابجایی، آتش‌سوزی، زلزله، طوفان، سیل و ... تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار دارد .

6ـ بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی (Engineering completed Risks)
صاحبان و متصدیان سازه‌های مهندسی اغلب خواهان پوشش جامع برای جبران خسارت‌های وارده پس از تکمیل سازه و شروع بهره‌برداری از آن هستند. لذا ارائه بیمه‌‌نامه‌هایی مانند بیمه مهندسی سازه‌های تکمیل شده می‌تواند نیاز این گروه از بیمه‌گذاران را برطرف سازد .

7ـ بیمه فساد کالا
هدف از این نوع بیمه جبران خسارت کالاهای فاسد شدنی است که در سردخانه‌ها انبار می‌شوند. در این بیمه‌نامه خسارت وارده به کالاهای بیمه شده موجود در سردخانه بر اثر خسارت وارده به کالاهای بیمه شده موجود در سردخانه بر اثر خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه از جمله شکست و از کار افتادن دستگاههای سردکننده که منجر به افزایش یا کاهش درجه حرارت سردخانه یا خالی شدن ناگهانی مایع خنک کننده و یا عمل نکردن برق اضطراری سردخانه و در نتیجه تغییر درجه حرارت در محیط سردخانه گردد را تحت پوشش قرار می‌دهد .

8ـ بیمه اعتباری :
بر اساس این بیمه‌نامه مؤسساتی که کالا و محصولات خود را بصورت اقساطی به فروش می‌رسانند و همچنین بانکها و مؤسساتی که دارای مجوز بانک مرکزی هستند و تسهیلات مالی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند در برابر خطر عدم وصول مطالبات تحت پوشش قرار می‌گیرند .

 

بیمه خاص


1ـ هواپیما :
امروزه صنایع هوایی در جابجایی مسافرین، حمل و نقل کالا، امور تحقیقاتی، تجسسی و کمک رسانی و ... به لحاظ ویژگی سرعت بالا و همچنین وسعت عرصه نظارت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بیمه هواپیما شامل وسایل پروازی با کاربری مختلف می‌باشد. از قبیل انواع هواپیما، هلیکوپترها، وسایل پرنده سبک و فوق سبک، کایت، گلایدر، پاراگلایدر، آموزشی و ...
هر بیمه‌نامه هواپیما متشکل از 3 بخش است :
الف ـ از بین رفتن یا خسارت وارد به بدنه هواپیما
ب) مسئولیت در قبال اشخاص ثالث
ج) مسئولیت در قبال مسافرین و خدمه

سایر پوششهای مرتبط با بیمه هواپیما عبارتند از :

بیمه‌نامه از دست دادن گواهی پرواز خلبانان، کمک خلبانان و مهندسین پرواز .

بیمه لوازم و تجهیزات فرودگاه بیمه‌نامه تجهیزات و لوازم یدکی شرکت‌های هواپیمایی .

2ـ بیمه‌کشتی :
انواع بیمه در صنایع دریایی عبارتند از :
ـ بیمه بدنه و ماشین‌آلات شناورها .
ـ بیمه شناورهای دارای وام بانکی .
ـ بیمه مسئولیت مالکین شناورها در قبال اشخاص ثالث و خدمه کشتی .
ـ بیمه کانتینرها .
ـ بدنه و ماشین‌آلات شناورها بر اساس کلوزهای تدوین شده انستیتو بیمه‌گران لندن تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند. کلوزهای مذکور عبارتند از 289 (Total Loss) ، 284 ، 280 ، 346 (کلــوز مخصوص شناورهای صیادی)، 281 (کلوزهای مخصوص زمان جنگ)، 311 (کشتی‌هایی که سفر دریایی ندارند)، 312 (کشتی‌هایی که سفر دریایی محدود دارند ).

انواع خطرات تحت پوشش عبارتند از :
حوادث دریا، غرق شدن، برخورد با وسایل نقلیه زمینی، حوضچه تعمیرات و تأسیسات ساحلی، زمین لرزه، آتشفشان، صاعقه، حوادث ناشی از بارگیری و تخلیه کالا یا سوخت، ترکیدن دیگ بخار، غفلت فرمانده، افسران و کارمندان کشتی، برخورد با هواپیما و ...

3ـ بیمه پول در صندوق و در راه
در این نوع بیمه پول، سکه و چک‌های بانکی، در صندوق و نیز در حین نقل و انتقال توسط بیمه‌گذار از یک نقطه به نقاط دیگر در مقابل خطرات آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، و سرقت تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرد .

4ـ بیمه شترمرغ
پرورش شترمرغ با هدف بهره‌گیری از فرآورده‌های آن و به دلیل ویژگی‌های خاص آن همواره مورد توجه بوده است با توجه به ارزش این پرنده و امکان تلف آن بر اثر خطرات ناشی از حادثه و بیماری، نقش بیمه حائز اهمیت خواهد بود. این شرکت در جهت جبران خسارت‌های یاد شده اقدام به صدور بیمه‌نامه شترمرغ می‌نماید .

5ـ بیمه انرژی
بیمه‌نامه‌های نفت و انرژی بیمه امید کلیه فعالیتهای اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری صنایع نفت و گاز را در بخش‌های ساحلی و فراساحلی از جمله پالایشگاه‌ها، دکل‌های حفاری، چاه‌های نفتی، خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی، سازه‌ها و ابزار استخراج و اکتشاف نفت و گاز سایر منابع انرژی در خشکی و دریا را در قبال حوادث فیزیکی و ناگهانی تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌دهد .

6ـ بیمه اسب های مسابقه
در فرهنگ و جامعه ایرانی اسب‌دارای ارزش و جایگاه ویژه‌ای می‌باشد و با توجه به روند افزایش تلفات و نقص عضو اسب‌ها در حین برگزاری مسابقات (سرعت و پرش، تمرینات، حوادث در محل نگهداری و باشگاهها) و نیز خطر بیماریها نقش بیمه در جبران خسارت حائز اهمیت می‌باشد .
بیمه اسب های مسابقه در حالت کلی شامل تلف و نقص عضو ناشی از حادثه و یا تلف ناشی از بیماری است. چنانچه اسب مورد بیمه در اثر حادثه و بیماری تلف گردد، با توجه به ارزش بیمه شده، خسارت قابل جبران خواهد بود. همچنین خطرات حین حمل و نقل نیز با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار می‌گیرد .

7ـ بیمه تضمین تعهدات شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی در قبال گمرک ج . ا. ا .
به موجب این‌بیمه‌نامه تعهدات شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی در قبال گمرک جمهوری اسلامی ایران جهت ترانزیت‌ داخلی، خارجی و مرجوعی جهت تسریع در امر ترانزیت با خرید این بیمه‌نامه، امکان ترخیص سریع کالاهای خود را فراهم می‌آورند . 

8ـ بیمه عیوب پنهان و اساسی ساختمان
بیمه‌نامه عیوب پنهان و اساسی ساختمان برای حمایت از استفاده‌کنندگان و خریداران ساختمانها طراحی و ارائه گردیده است. این بیمه‌نامه خسارت ناشی از عیوب اساسی و پنهان ساختمان از جمله: ویرانی یا خسارت وارده به ساختمان ـ هزینه‌های مربوط به جلوگیری از تخریب یا توسعه خسارت و پاکسازی ساختمان یا برداشت ضایعات را برای مدت حداکثر 10 سال تحت پوشش قرار می‌دهد . 

پرسشنامه بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان


بیمه مهندسی

بیمه مهندسی تضمین کننده سرمایه در بخش خصوصی و عمومی بوده و رونق چرخه اقتصادی می باشد. این بیمه کلیه‌ افراد ذی‌نفع‌ در ط‌رح‌های زیر بنایی‌ ، عمرانی‌ و صنعتی اعم‌ از صاحبکار، پیمانکار "اصلی‌ و فرعی"، مهندسین‌ مشاور، را در صورت‌ بروز حوادث‌ تحت پوشش قرار داده و خسارات‌ مادی‌ مورد بیمه‌ و غرامت‌ ناشی‌ از مسئولیت‌ مدنی‌ دست‌اندرکاران‌ اجرایی‌ در قبال‌ اشخاص‌ ثالث‌ را جبران می‌نماید.

دانلود مطالب

... برای دانلود فایل به ادامه مطالب بروید