بیمه خودرو


خودرو در کشور ما بیشترین نقش را در حمل و نقل درون شهری و برون شهری به خود اختصاص داده است. نارسایی های موجود و مرتبط با امور رانندگی موجب شده است تا همه ساله با حجم بسیار بالایی از تصادفات رانندگی و خسارتهای بدنی و مالی روبرو شویم . شرکت سهامی بیمه امید به منظور ارائه خدمات بیمه خودرو ، پوشش های خود را در سه بخش به هموطنان عزیز عرضه می کند :

الف) شخص ثالث  ب) حوادث راننده   ج) بدنه

انواع بيمه های اتومبيل شركت بيمه امید

 

الف) بيمه اجباری شخص ثالث

بر‌اساس قانون " قانون بيمه اجباري خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشي از وسايل نقليه مصوب سال ۱۳۹۵"، كليه دارندگان وسايل نقليه موضوع اين قانون اعم از اينكه اشخاص حقيقي يا حقوقي باشند مكلفند وسايل نقليه خود را در قبال خسارت بدني و مالي كه در اثر حوادث وسايل نقليه مذكور به اشخاص ثالث وارد مي شود حداقل به مقدار مندرج در ماده (۸) اين قانون نزد شركت بيمه اي كه مجوز فعاليت در اين رشته را از بيمه مركزي داشته باشد، بيمه كنند.
همچنين حداقل مبلغ بيمه موضوع اين قانون در بخش خسارت مالي معادل دو و نيم درصد ( 2/5% ) تعهدات بدني است. بيمه‌گذار
مي تواند براي جبران خسارت هاي مالي بيش از حداقل مزبور، در زمان صدور بيمه نامه يا پس از آن، بيمه تكميلي تحصيل كند

خطرات تحت پوشش در بیمه شخص ثالث

هرگونه سانحه‌اي از قبيل تصادف،‌ سقوط، واژگوني، آتش‌سوزي و يا انفجار وسايل نقليه و نيز خساراتي كه از محمولات وسايل نقليه مزبور به اشخاص ثالث وارد مي‌شود

حق بيمه و تخفيف عدم خسارت

خسارت هاي قابل جبران:

۱- خسارت بدني:شامل هر نوع ديه يا ارش ناشي از صدمه، شكستگي، نقص عضو، از كار افتادگي (جزئي يا كلي، موقت يا دائم) يا ديه فوت شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بيمه موضوع قانون اصلاح قانون بيمه شخص ثالث مي باشد.
۲- خسارت مالي:خسارت مالي زيان‌هايي است كه به سبب حوادث مشمول بيمه موضوع قانون شخص ثالث به اموال اشخاص ثالث وارد شود.پرداخت خسارت مالي تا ۲/۵ درصد مبلغ ريالي ديه اعلامي در ماههاي حرام منوط به رويت هم زمان خودروهاي مقصر و زيانديده، دارابودن بيمه‌نامه‌هاي معتبر طرفين حادثه، احراز وقوع حادثه و اصالت آن توسط بيمه‌گر و قبول تقصير از جانب راننده مقصر خواهد بود. درصورتي كه خسارت وارده بيش از مبلغ مذكور باشد پرداخت خسارت با ارئه گزارش مقامات انتظامي انجام مي پذيرد.


ب:بيمه اجباري حوادث راننده

بیمه نامه حوادث راننده که از طریق بیمه نامه شخص ثالث ارائه می گردد ، یکی از پوششهای بیمه ای است که برای راننده مسبب حادثه وسایل نقلیه آرامش خاطر را به ارمغان می آورد . دارنده وسیله نقلیه مکلف است برای پوشش خسارت های بدنی وارد شده به راننده مسبب حادثه، حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه غیرحرام،بیمه حوادث اخذ کند. در این بیمه نامه ، بیمه گر در فرض ورود خسارت بدنی متعهد معادل دیه فوت یا دیه و یا ارش جرح در  ماه غیر حرام آن می باشد.

تخفيفات:
در صورتي كه در مدت اعتبار بيمه‌نامه خسارتي اعلام نشود، هنگام تمديد بيمه‌نامه شخص ثالث اجباري،‌ مازاد اختياري و حوادث راننده از سال دوم به بعد هنگام تجدیدبیمه نامه به ازای هر سال پنج درصد و حداکثر هفتاد درصد تخفیف عدم خسارت در حق بیمه پایه اعمال می گردد.همچنین مادامی که درصد تخفیف عدم خسارتی که به موجب مقررات قبلی به دارنده تعلق گرفته است بیش از درصدهای متعلقه طبق این آیین‌نامه باشد، هنگام تجدیدبیمه نامه درصد تخفیف قبلی ملاک عمل قرار می‌گیرد.

 

حق بیمه پایه آن دسته از وسایل نقلیه که مشمول هر یک از بندهای جدول زیر باشند، به میزان درصدهای تعیین شده تخفیف تعلق می‌گیرد:

 

مصادیق تخفیف حق بیمه پایه         

درصد تخفیف حق بیمه پایه

وسایل نقلیه ‏ای که برای اولین بار شماره گذاری می شوند

5%

وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از شش نفر شامل اتوبوس، مینی بوس، ون و استیشن

50%

وسایل نقلیه ‏ای که دارنده آن وفق آیین نامه موضوع تبصره (۵) ماده (۱۸) قانون دارای گواهینامه معتبر طی دوره‏های آموزشی رانندگی ایمن و کم خطر باشد

10%

 

پرداخت خسارت بدون کروکی (گزارش پلیس) در بیمه شخص ثالث اتومبیل : 

در صورت عدم ارائه گزارش مقام های انتظامی پرداخت خسارت مالی حداکثر تا میزان 2/5 درصد دیه کامل مرد مسلمان در ماه حرام و منوط به بازدید از خودروهای مقصر و زیاندیده و داشتن بیمه نامه و گواهینامه معتبر و پیوسته طرفین حادثه می باشد .

بيمه‌نامه حوادث راننده 

اين بيمه‌نامه همراه بيمه‌نامه شخص ثالث و مازاد ارائه مي‌شود به موجب آن راننده نقليه وسیله بيمه شده كه شخص ثالث محسوب نمي‌شود مي‌تواند از مزاياي بيمه‌نامه استفاده كند .
براساس اين بيمه‌نامه هزينه‌هاي پزشكي و غرامت فوت و نقص عضو تا سقف مشخص شده در بيمه‌نامه قابل جبران مي‌باشد .

ج) بيمه‌نامه بدنه 

در بیمه بدنه ، وسیله نقلیه در مقابل خطرات اصلی سرقت کلی ، آتش سوزی ، انفجار و تصادف تحت پوشش قرار می گیرد و می توان خطرهای اضافی نظیر سیل ، زلزله ، آتشفشان و خسارتهای ناشی از پاشیده شدن رنگ ، اسید و مواد شیمیایی، سرقت قطعات و لوازم ، شکست شیشه به تنهایی و … را نیز به خطرهای اصلی اضافه نمود ..

پوشش‌هاي تكميلي بيمه‌نامه 

علاوه بر پوشش‌هاي فوق با پرداخت حق بيمه اضافي خطرات زير نيز تحت پوشش قرار مي‌گيرند
سرقت قطعات درجا
شكست شيشه، پاشيده شدن مواد اسيدي
هزينه اياب و ذهاب
سيل، زلزله و آتشفشان

تخفيف عدم خسارت بيمه‌بدنه طبق جدول زير محاسبه مي‌شود .

 

سابقه عدم خسارت

ميزان تخفيف

يكسال تخفيف

25%

دوسال تخفيف

35%

سه سال تخفيف

45%

چهار سال تخفيف

60%

 


پرداخت خسارت بدون (گزارش پليس) در بیمه بدنه اتومبیل

شركت بيمه اميد به منظور رفاه بيمهگذاران محترم و زيانديدگان ناشي

از حوادث رانندگي و جلوگيري از اتلاف وقت آنان خسارات مالي را تا

سقف ده ميليون ريال پرداخت مينمايد.

دانلود مطالب

... برای دانلود مطالب بالا به ادامه مطالب بروید

 

بيمه اتومبيل